XI Biegi Katyńskie (11 szkół na 11. rocznicę biegów)

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Kard. S. Wyszyńskiego w Wólce Czepowej odbyły się po raz jedenasty Biegi Katyńskie. Od kiedy szkoła przystąpiła w 2010 roku do ogólnopolskiego projektu „Katyń…ocalić od zapomnienia” łączy obchody rocznicy zbrodni katyńskiej ze sportem.

Honorowy patronat nad projektem objął m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński. Ideą tego programu jest sadzenie dębów upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Jeden dąb to nazwisko z listy katyńskiej. Uczestnicy projektu zobowiązali się do opieki nad Dębami oraz upamiętnienia na terenie placówki oficerów – ofiar zbrodni. Są to osoby pochodzące z ziemi kłodawskiej, konińskiej i łęczyckiej. Program ten ma na celu nie tylko zapewnienie pamięci i szacunku pomordowanym, ale także integrację środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnej.

XI Biegi Katyńskie rozpoczęły się Apelem Pamięci przed Tablicą Pamięci w parku szkolnym oraz przypomnieniem co wydarzyło się w Katyniu, Charkowie, Miednoje w 1940 roku. Ksiądz Prałat Jerzy Dylewski odmówił modlitwę w intencji pomordowanych na Wschodzie. Delegacje złożyły kwiaty i znicze, po czym rozpoczęła się część sportowa.

W tegorocznych biegach uczestniczyły szkoły z gminy Kłodawa oraz z sąsiednich gmin i województw – w sumie 11 szkół i blisko 200 biegaczy. Zwycięzcy w rocznikach 2007 – 2014 otrzymali medale a szkoły z największą liczbą medalistów puchary. W tej klasyfikacji na podium stanęły Szkoła Podstawowa nr 2 w Kłodawie, Szkoła Podstawowa w Sobótce Starej oraz Szkoła Podstawowa SPSK w Modzerowie.