Wycieczka do Torunia

Powiększ obraz

W dniu dzisiejszym, 18 kwietnia, uczniowie klas I-IV SP pod opieką pań Renaty Węgielewskiej, Andżeliki Prętkiewicz, Anny Chojnackiej oraz Małgorzaty Budner uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-turystycznej do Torunia, zorganizowanej przy współpracy z Przedsiębiorstwem Turystycznym „Wąsowicz”.

Wycieczka miała na celu:
• zwiedzanie Muzeum Piernika i poznanie historii powstawania wypieków
• zapoznanie uczniów ze zjawiskami fizycznymi zachodzącymi we Wszechświecie-wizyta w Planetarium
• poznanie sylwetki znakomitego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika
• zapoznanie się z historią i zabytkami architektury Torunia
• oraz ogólnie rzecz biorąc budzenie pasji i zainteresowań poznawczych przez wielokierunkowe, emocjonalne i aktywne zaangażowanie.


Wszystkie założenia zostały zrealizowane, czas został wykorzystany efektywnie i nie było nikogo, kto narzekałby na nudę.
Pierwszą atrakcją była wizyta w Żywym Muzeum Piernika, czyli wciąż działającą piernikarnią z XVI wieku, jedynym takim miejscu w Europie. Podczas pobytu uczestnicy nie tylko mogli zobaczyć jak wyrabia się tradycyjne toruńskie pierniki, ale też wziąć czynny udział w ich powstawaniu. Własnoręcznie przygotowane wyroby stały się niepowtarzalną pamiątką z Torunia.

Po dość intensywnych warsztatach udaliśmy się do Planetarium na seans „Mój kumpel Niko”, opowieść o Mikołaju Koperniku, jego dzieciństwie i młodości w Toruniu oraz jego pierwszych teoriach na temat wszechświata. Całość zakończona „podróżą w kosmos”, gdzie można było prawie dotknąć gwiazd, robiła ogromne wrażenie.

Po Planetarium przyszedł czas na obiad i krótki odpoczynek, ponieważ po nim czekało nas zwiedzanie z przewodnikiem Rynku Staromiejskiego (pomnika Mikołaja Kopernika, domu Mikołaja Kopernika, Ratusza Staromiejskiego, Kamienicy „Pod Gwiazdą”, Krzywej Wieży, Bramy Św. Ducha, Bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty).
Ten dość wyczerpujący punkt wycieczki zwieńczyliśmy wizytą w lodziarni oraz zakupem pamiątek.
Pogoda dopisała, dzień spędziliśmy bardzo intensywnie, ale do domów wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń. Już planujemy kolejne wyjazdy…

Dodaj komentarz