Wycieczka do Biskupina

Powiększ obraz

21 września uczniowie klas II-IV SP korzystając z pięknej pogody wybrali się na wycieczkę „szklakiem piastowskim”. Pierwszym punktem wyjazdu była Kruszwica, ze słynna Mysia Wieżą, legendarnym miejscem śmierci księcia Popiela. Dodatkową atrakcją był rejs statkiem „Rusałka” po największym jeziorze regionu, Jeziorze Gopło, które było jednym z najczęstszych motywów literackich doby romantyzmu.
Następnie uczniowie przejechali się kolejką wąskotorową z Biskupina do Wenecji, gdzie w miejscowej restauracji zjedli przepyszny obiad.
Punktem kulminacyjnym, a zarazem główną atrakcją był powrót i pobyt w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, gdzie odbywał się wówczas festyn archeologiczny „Bogowie wojny”.


Biskupin to pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. Podczas zwiedzania osiedla obronnego ludności łużyckiej w zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby m.in. broń, szaty i narzędzia.
Jednym z założeń wycieczki było ukazanie dzieciom kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym a życiem naszych przodków. Była to „żywa lekcja historii” Wycieczka miała cel nie tylko edukacyjny, ale również integracyjny i dostarczyła nam wielu niezapomnianych przeżyć.

Dodaj komentarz