Wizyta w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Powiększ obraz

19 października uczniowie klasy 8, w ramach realizacji podstawy programowej z historii, odwiedzili Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Najpierw zwiedzili wystawę dotyczącą historii powstania i działalności obozu. Następnie udali się do budynku spichlerza, jedynego ocalałego po wojnie.

Tam zwiedzili wystawę stałą poświęconą więźniom, którzy tu przebywali. Znajdują się na niej ich przedmioty osobiste. Spichlerz był miejscem tragicznych wydarzeń w styczniu 1945 roku. To tutaj zginęła ostatnia grupa żydowskich więźniów. W takiej scenerii film zrelacją świadka tej zbrodni, która się tu dokonywała w czasie wojny, zrobił na wszystkich wstrząsające wrażenie. Uczniowie odczytali fragmenty zapisków więźniów, którzy wiedząc, że czeka ich śmierć prosili o pamięć. W muzeum uczestniczyli również w lekcji muzealnej poprowadzonej w oparciu o pamiętnik dziewczynki z getta żydowskiego w Łodzi.      
   Ostatnim etapem zwiedzania był Las Rzuchowski, gdzie składano szczątki ofiar zbrodni. Uczniowie uczcili ich pamięć minutą ciszy i zapaleniem znicza przy „Ścianie Pamięci”.
         Taka lekcja historii z pewnością zostanie w pamięci jej uczestników.