Światowy Dzień Wiedzy nt. Autyzmu

Powiększ obraz

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy nt. Autyzmu. Od 2016 roku Szkoła Podstawowa SPSK w Wólce Czepowej włącza się w obchody tego dnia pod hasłem „Kłodawa na niebiesko”.
Głównym celem tej akcji jest poszerzanie świadomości lokalnej społeczności na temat autyzmu oraz integracja ze środowiskiem rodzin dotkniętych tym problemem. Organizatorom zależy, aby wszyscy, którzy nawet w niewielkim wymiarze biorą udział w tej akcji, stali się bardziej wrażliwi na problemy innych, empatyczni, tolerancyjni i bezinteresownie chcieli pomagać.


Do tej pory w ramach obchodów zorganizowane zostały m.in. 2 przedstawienia, których autorem był Michał Rybiński, spotkanie z Alicją Hińcza, osobą ze spektrum autyzmu, konkurs fotograficzny, plastyczny, przemarsz ulicami Kłodawy. W obchodach biorą udział szkoły, instytucje, urzędy i organizacje z gminy Kłodawa. To dzięki wspólnemu zaangażowaniu powstały piękne niebieskie laleczki oraz monstrualne puzzle. W organizacji tych przedsięwzięć pomagał Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie.

W tym roku nie była możliwa organizacja obchodów Dnia Wiedzy nt. Autyzmu z udziałem wielu osób. Została jednak zorganizowana wyjątkowa akcja „Wspieramy – Pomagamy – Akceptujemy – Podpisujemy”. Miała ona na celu ułatwienie osobom ze spektrum autyzmu odnalezienie się w codziennym życiu – zrobienie zakupów, wysłanie listu czy wypełnienie dokumentów. Obsługujący zna problem, pomaga a kupujący czuje się
bezpiecznie. W tegorocznej akcji wzięły udział na początek trzy sklepy – PUH Wielobranżowe Donata Klonowicz, Sklep Polski M.W.Węgielewscy i Hurtownia Wielobranżowa Ariel & Drogeria Jasmin Aleksandra Wilk. Robiąc tu zakupy osoby z autyzmem mogą liczyć na obsługę poza kolejnością. Życzliwie do akcji odniósł się także Urząd Miasta, w którym osoby ze spektrum mogą liczyć na pomoc przy załatwianiu różnych
spraw.
Przez cały dzień trwał konkurs fotograficzny z wielkimi puzzlami w roli głównej. Można było je znaleźć w różnych miejscach na terenie Kłodawy i przy szkole w Wólce Czepowej. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek.