Oddział przedszkolny „Pod Aniołem Stróżem” ze Szkoły Podstawowej SPSK w Wólce Czepowej grupa 3-4 latków wzięła udział w programie „PRZEDSZKOLE NA CZASIE”.
Celem akcji było wprowadzenie dziecka w zagadnienia związane z czasem. Poprzez zabawę zaproponowaną w projekcie, dzieci uczą się, jak odczytywać godziny, jak rozpoznawać pory roku, ale także poznają normy społeczne, zasady organizacji czasu i budowania w oparciu o niego relacji międzyludzkich.
W ramach programu dzieci zrealizowały 6 z 10 zadań edukacyjnych:
- Zawsze o czasie.
Dzieci poznały postać Tymiego, który ma bzika na punkcie czasu i punktualności. Zadaniem dzieci było zastanowienie się wspólnie: Co to znaczy być spóźnionym? Z czym lub na co można się spóźnić? Dlaczego niegrzecznie jest się spóźniać?
- Wyścig ekopojazdów.
Nenek, kolejna postać przyjaciół „PRZEDSZKOLE NA CZASIE” jest we wszystkim najszybszy. To jego postać przekazała informacje dzieciom, do czego może przydać się nam zegarek. Zadanie jakie wykonały dzieci, było skonstruowanie superpojazdów z rozmaitych ekologicznych materiałów oraz wyznaczenie trasy i zorganizowanie prawdziwych wyścigów.
- Wasza wielka księga zabaw „Na czas”.
Zadaniem dzieci było wykonanie katalogu zabaw „na czas”. Dzieci wspólnie przypomniały sobie nazwy i zasady zabaw, później pokolorowały kolorowanki swoich ulubionych zabaw.
- Czas mój i nasz wspólny.
Każde dziecko lubi spędzać czas wspólnie, ale też sam ze sobą. Dzieci pokazały w jaki sposób wspólnie spędzają czas poprzez zabawę oraz to co lubią robić sam ze sobą, czyli malować, układać puzzle, bawić się masami plastycznymi.
- Czas jest względny.
Zadaniem dzieci było przygotowanie dwóch pojemników. Na jednym został umieszczony długi sznurek, który oznaczał „długo”. Na drugim krótki sznurek, oznaczał „krótko”. Następnie dzieci otrzymały przygotowane przez nauczyciela obrazki, na których zostały przedstawione sytuacje, które mogą zmieścić się w minucie np.: Gdy jesz lody. Dzieci musiały wspólnie ustalić, do którego pojemnika powinien trafić obrazek.
- Kapsuła czasu.
Kapsuła czasu to trochę jak byśmy zatrzymali czas, a dokładnie zamknęli go w puszce, która może być przeznaczona dla przyszłych pokoleń, kolejnych roczników przedszkolaków. Zadaniem dzieci było wykonanie swojej wspólnej kapsuły czasu. To zadanie sprawiło bardzo dużą radość dzieciom. W środku dzieci i panie z grupy umieściły wizytówkę ze swoim imieniem. Dzieci również udekorowały kapsułę kosmicznymi naklejkami.
Na zakończenie programu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w programie a wychowawca otrzymał certyfikat uczestnictwa.