Poświęcenie nowego sztandaru szkoły

Powiększ obraz

18 maja br. miała miejsce ważna w historii szkoły uroczystość – poświęcenie nowego sztandaru. Poprzedni szkoła otrzymała wraz z nadaniem imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11 września 2006 roku. Był to sztandar Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, a w związku z likwidacją gimnazjów pojawiła się potrzeba wymiany sztandaru.

Szkoła przyjęła sztandar o wymiarach 100 cm x 100 cm, obszyty złotą frędzlą. Prawa strona to płat barwy czerwonej z centralnie wyhaftowanym srebrną nicią godłem Rzeczpospolitej Polskiej – orłem ze złotą koroną i złotym uzbrojeniem. Strona lewa to płat barwy niebieskiej z centralnie wyhaftowanym wizerunkiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego; wokół postaci napis w otoku wyhaftowany złotą nicią Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wólce Czepowej.

W kościele parafialnym w Kłodawie Biskup Ordynariusz Włocławski Krzysztof Wętkowski odprawił uroczystą Mszę św. oraz poświęcił nowy sztandar. Fundatorem sztandaru była Rada Rodziców z lat 2011-2020. Jej reprezentanci – Anna Stawiszyńska, Agnieszka Sierocka i Jacek Rzepka przekazali nowy sztandar pani Dyrektor Annie Prętkiewicz a ta po prezentacji wręczyła go uczniom. W pierwszym poczcie sztandarowym stanęli: Krzysztof Rembelski (kl. 8), Amelia Romańska (kl. 8) i Martyna Bara (kl.7). Reprezentanci klas 1 – 8 złożyli ślubowanie przy nowym sztandarze.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole. Zaproszeni goście obejrzeli m.in. dwa przedstawienia. Pierwsze to teatr cieni pt. „Czas to miłość” opowiadające o życiu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Autorami scenariusza i twórcami są nauczyciele: Magdalena Romańska, Anna Chojnacka, Andżelika Prętkiewicz i Michał Rybiński. Przedstawienie to zdobyło nagrodę Złotej Maski podczas tegorocznego XII Przeglądu Teatrów Szkół SPSK w Częstochowie. Wystąpili w nim uczniowie z klas 6 – 7. Drugie to przedstawienie w wykonaniu uczniów oddziału przedszkolnego pt. „Anioł w klatce” przygotowane przez Wiolettę Borzuchowską i Malwinę Kotwasińską. Obydwa spotkały się z dużym uznaniem publiczności.