IX Biegi Katyńskie

Powiększ obraz

Gimnazjum SPSK im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Wólce Czepowej przystąpiło w 2009 roku do ogólnopolskiego projektu „Katyń…ocalić od zapomnienia” prowadzonego przez Stowarzyszenie Parafiada. Ideą tego programu było sadzenie dębów upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej z okazji 70-lecia tego wydarzenia przypadającego w kwietniu 2010 roku.

Przy każdym dębie została umieszczona tablica upamiętniająca konkretnego Bohatera – pomordowanego na Wschodzie
(11 dębów + 1 upamiętniający ofiary katastrofy 10.04.2010)

Patronem Honorowym programu był Prezydent RP Lech Kaczyński.

Program ten ma na celu nie tylko zapewnienie  pamięci i szacunku pomordowanym, ale także integrację środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnej. Upamiętnieni zostali żołnierze zamordowani w Katyniu pochodzący z naszego regionu.

Od 2010 roku tą rocznicę historyczną łączymy też ze sportem. Odbywają się Biegi Katyńskie, w których uczestniczą szkoły z gminy Kłodawa oraz z sąsiednich gmin czy województw. W tym roku młodzi sportowcy biegli już po raz dziewiąty.

Uroczystość rozpoczęła się od przypomnienia, co wydarzyło się w Katyniu, Charkowie, Miednoje w 1940 roku. Uczniowie odczytali Apel Poległych a ksiądz Prałat Jerzy Dylewski odmówił modlitwę w intencji pomordowanych na Wschodzie. Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Tablicą Pamięci po czym rozpoczęła się część sportowa. Jest ona przygotowywana przez p. Janusza Kawczyńskiego we współpracy z gminnym koordynatorem sportu p. Krystianem Kubiakiem, gdyż są to jednocześnie gminne eliminacje w biegach przełajowych na powiat. Co roku uczniowie licznie biorą w nich udział.

W IX Biegach Katyńskich wzięło w sumie 241 uczniów z 11 szkół – z gminy Kłodawa (SP i Gimnazjum SPSK w Wólce Czepowej, SP nr 2 w Kłodawie, SP i Gimnazjum nr 1 w Kłodawie, SP w Lubońku, SP w Bierzwiennej Długiej, SP w Korzeczniku, Gimnazjum w Rysinach), z gminy Grabów (SP w Sobótce Starej), z gminy Chodów (SP i Gimnazjum SPSK w Pniewie), z gminy Włocławek (SP i Gimnazjum SPSK w Warząchewce Polskiej i SP i Gimnazjum SPSK w Modzerowie). Klasyfikacja medalowa przedstawia się następująco:

Szkoły Podstawowe: I miejsce – SP SPSK w Wólce Czepowej, II miejsce – SP nr 2 w Kłodawie, III miejsce – SP w Sobótce Starej

Gimnazja: I miejsce – Gimnazjum w Rysinach, II miejsce – Gimnazjum SPSK w Wólce Czepowej, III miejsce – Gimnazjum nr 1 w Kłodawie.

W przyszłym roku zapraszamy na jubileuszowy – X Bieg Katyński.

 Lokalny koordynator program
Ewa Mroczkowska

Tekst: Ewa Mroczkowska

Dodaj komentarz