Europejskie Dni Dziedzictwa – Wólka Czepowa

Powiększ obraz

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Dni Dziedzictwa są najstarszym programem kulturalnym na kontynencie europejskim. W Polsce obchodzone są od 1993 roku. Tegoroczne ich hasło to „Polski splot”. W naszej gminie, a nawet w powiecie, obchodzone są po raz pierwszy a główną rolę odgrywają w nim zabytkowe dwory ziemiańskie.


Polska kultura narodowa jest ze swej istoty kulturą ziemiańską, którą w głównych zarysach z czasem przeszczepiono także na grunt miejski. Na jej kształt miał wpływ zarówno dwór szlachecki, jak i wiejska chata. To jest właśnie splot, który chcieliśmy przybliżyć 14 września w dworze w Wólce Czepowej, gdzie mieści się nasza szkoła.

Spotkanie w Wólce miało przedstawić jak piękna jest nasza kultura i sztuka ludowa. Na scenie mogliśmy zobaczyć i posłuchać ludowy zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej SPSK w Wólce Czepowej pod kierownictwem p. Andżeliki Prętkiewicz i p. Moniki Michalak, zespół Jesienne kwiaty i kwiatki ze Szkoły Podstawowej w Głębokiem pod kierownictwem p. Ewy Dziegińskiej, zespół ludowy Lubonianki, zespół Solniczka Folk pod kierownictwem p. Katarzyny Matuszewskiej. Występom towarzyszyła wystawa obrazów autorstwa p. Jadwigi Tyksińskiej i p. Urszuli Ostrowskiej i niepowtarzalne kwiaty z bibuły p. Haliny Ostrowskiej. Program zakończył się zatańczonym przez wszystkich polonezem. W sierpniu br. został on wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa narodowego.
Między występami zespołów widzowie poznawali historię polskiego dworu jako zjawiska historycznego i kulturowego. Dwór w Wólce Czepowej jest pięknym przykładem kontynuowania po I wojnie stylu neoklasycystycznego w postaci tzw. „stylu dworkowego” lub „stylu narodowego”. Mając świadomość jakie dziedzictwo jest pod naszą opieką chcemy ją przybliżać nie tylko naszym uczniom, ale także całej społeczności.

Tekst: Ewa Mroczkowska- Rosiak
Zdjęcia: Mateusz Rzepka, Jakub Zdeb, Oskar Rutkowski

Dodaj komentarz