Pierwszy Dzień Wiosny dniem walki ze smogiem

Powiększ obraz

21 marca to długo wyczekiwany dzień w kalendarzu roku szkolnego. Jest to data niezwykła, gdyż tego dnia obchodzony jest Pierwszy Dzień Wiosny, znany również jako Dzień Wagarowicza. W tym roku uczniowie naszej szkoły postanowili spędzić ten dzień wraz z kolegami, koleżankami oraz nauczycielami w…szkole.  Mimo, że nie uczestniczyli oni w dobrze znanych im zajęciach edukacyjnych, okazji do poszerzania wiedzy było wiele.

Inicjatorką i pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia była pani Renata Łada, która wraz z panią Magdaleną Romańską i uczennicą klasy III gimnazjum – Darią Olszewską poprowadziły dzisiejszą imprezę. Obchody pierwszego Dnia Wiosny rozpoczęły się od konkursowego pokazu mody wiosennej. W roli modelek wystąpiły uczennice klasy IV i V. Zaprezentowały one jury oraz społeczności szkolnej stroje, które można określić jako „must have” tej wiosny. Jury, w skład którego wchodzili nauczyciele oraz przedstawiciel samorządu uczniowskiego, wyłoniło finałową piątkę modelek, spośród których nagrodzone zostały trzy uczennice. Nagrodą dla dziewcząt jest profesjonalna sesja zdjęciowa, w której wezmą udział. Nagroda ta została ufundowana przez pana Michała Rybińskiego.

Po pełnym emocji pokazie uczniowie obejrzeli krótki film, ukazujący szkodliwe działanie smogu oraz konsekwencje występowania tego zjawiska. Następnie pani Renata Łada, nauczyciel biologii, przeprowadziła eksperyment, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje i wygląda smog. Dzięki eksperymentowi uczniowie poznali czynniki mające znaczący wpływ na powstawanie smogu oraz mogli zobaczyć z bliska, jak wielkim jest on zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka.

Niezwykle miłą niespodziankę sprawiła wszystkim klasa III gimnazjum, która przygotowała „Familiadę”. Do zabawy zostali zaproszeni uczniowie z klas V- II gimnazjum,  którym przewodniczyli nauczyciele.

Ostatnim punktem tego niezwykłego dnia był udział całej szkoły w topieniu ekologicznej marzanny. Podczas przemarszu uczniowie przygotowali happening poświęcony tematyce antysmogowej. Przygotowali transparenty, na których wypisali hasła dotyczące szkodliwości smogu i jego wpływu na człowieka.

Dzień ten był pełen wrażeń i emocji. Były tańce i śpiewy. Oprócz zabawy uczniowie mieli także możliwość poszerzenia swej wiedzy dotyczącej negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko oraz życie innych ludzi.

Dziękujemy wszystkim, którzy nawet w najmniejszym stopniu włączyli się w organizację tej imprezy.

Tekst: Magdalena Romańska
Zdjęcia: Mateusz Rzepka

Dodaj komentarz