Diecezjalna Pielgrzymka Kandydatów do Bierzmowania

Powiększ obraz

30 września ponad 4 tysiące uczniów klas ósmych zgromadziło się w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w związku z diecezjalną pielgrzymką kandydatów do bierzmowania. Ósmoklasiści z naszej szkoły udali się na to spotkanie pod opieką p. Eweliny Napierały. Myślą przewodnią pielgrzymki było hasło nowego roku duszpasterskiego 2019/2020 „Eucharystia daje życie”.

Na początku młodzież uczestniczyła w ewangelizacji poprowadzonej w bazylice przez franciszkanina, o. Łukasza Buksę OFM wraz z ks. Michałem Krygierem, Dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej we Włocławku i zespołem Jordan ze Zduńskiej Woli. W tym czasie można było skorzystać z sakramentu pokuty.

O godzinie 12. rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej, ks. bp Wiesław Alojzy Mering. Mszę świętą koncelebrowało liczne grono kapłanów przybyłych do Lichenia ze swoimi podopiecznymi. Homilię wygłosił ks. Łukasz Buksa OFM. Wskazał w niej 3 rady, w jaki sposób wzrastać w przeżywaniu młodości. Po pierwsze, uczestniczyć w darze Eucharystii i wzbudzać w sobie pragnienie Chrystusa, który ofiarowuje nam samego Siebie. Po drugie, na wzór św. Hieronima, rozmiłowanego w Słowie Bożym tłumacza ksiąg biblijnych, sięgać po Pismo Święte i szukać w nim odpowiedzi. Po trzecie, zwracać się do Maryi, która doskonale nas rozumie i chce nam dać to, co ma najcenniejszego – Jezusa.

Na koniec Mszy świętej ks. biskup poświęcił pamiątkowe różańce dla uczestników spotkania. Życzył młodym, „by byli młodymi orłami, które będą zmieniać świat na lepsze, a nie będą zadowalać się byle czym”. Eucharystia zakończyła się odczytaniem przez przedstawicieli młodzieży aktu zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej.

Pogoda tego dnia dała się wszystkim we znaki. W drodze do Domu Pielgrzyma „Betlejem”, gdzie na uczestników spotkania czekała ciepła zupa, zmokliśmy i mocno nas przewiało. Mimo deszczu i silnego wiatru, humory dopisywały i udało nam się zrobić kilka pamiątkowych zdjęć na schodach bazyliki.

Tekst: Ewelina Napierała
Zdjęcia: Ewelina Napierała

Dodaj komentarz