100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Powiększ obraz

W tym roku Święto Niepodległości ma szczególny wymiar, gdyż obchodzimy setną rocznicę odrodzenia naszego państwa. W ciągu roku szkolnego podejmujemy różne działania przybliżające uczniom historię małej i dużej Ojczyzny.

            Szczególny akcent na wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przypadł w ostatni szkolny dzień przed świętem czyli 9 listopada. W tym dniu miała miejsce akcja ogłoszona przez Ministra Edukacji Narodowej – „Rekord dla Niepodległej”. O godz. 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy. Następnie odbyła się akademia przygotowana przez p. Magdalenę Romańską, Ewę Mroczkowską i Michała Rybińskiego oraz Andżelikę Prętkiewicz i Renatę Ładę (scenografia). Zaprezentowane przez uczniów piosenki i wiersze były dla wszystkich okazją do refleksji czym jest niepodległość, jak cenną jest wartością. Pamięć i wdzięczność – oto istota tej rocznicy. Kardynał S. Wyszyński mówił: „Pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę jest nakazem wdzięczności, bo może przez ich ofiarę i życie my żyjemy”. Bo pokolenie początków XX w. dokonało rzeczy niezwykłej.

            Po uroczystości, która miała miejsce w sali wykładowej w KHBC w Straszkowie, uczniowie pomaszerowali do szkoły niosąc kilkumetrową biało-czerwoną flagę. Na miejscu czekało na nich ognisko, gorący żurek i słodkie rogaliki a w tle pieśni legionowe.

          Przedszkolaki pod kierunkiem p. Moniki Michalak i Wioletty Borzuchowskiej uczyły się wiersza „Kto Ty jesteś? Polak mały” oraz hymnu narodowego. Przygotowały także piękne biało-czerwone prace plastyczne. Na koniec dnia otrzymali dyplom Małego Patrioty. Tak rozpoczęliśmy długi weekend świętowania 100-lecia niepodległości Polski.

Tekst: Ewa Mroczkowska
Zdjęcia: Andżelika Prętkiewicz, Mateusz Rzepka, Renata Łada

Dodaj komentarz