W tym roku mija 10 lat od kiedy Gimnazjum SPSK im. Kard. S. Wyszyńskiego w Wólce Czepowej przystąpiło do ogólnopolskiego projektu „Katyń…ocalić od zapomnienia” prowadzonego przez Stowarzyszenie Parafiada. Honorowy patronat nad projektem objął m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński. Ideą tego programu jest sadzenie dębów upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej z okazji 70-lecia tego wydarzenia przypadającego w kwietniu ubiegłego roku. Jeden dąb to nazwisko z listy katyńskiej. Uczestnicy projektu zobowiązali się do opieki nad Dębami oraz upamiętnienia na terenie placówki oficerów – ofiar zbrodni.
Przy każdym z 11 dębów posadzonych w parku szkolnym jest umieszczona tabliczka z logo programu. W 2010 roku została też odsłonięta tablica upamiętniająca konkretnych Bohaterów – pomordowanych na Wschodzie. Są to osoby pochodzące z ziemi kłodawskiej, konińskiej i łęczyckiej.
Program ten ma na celu nie tylko zapewnienie pamięci i szacunku pomordowanym, ale także integrację środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnej.
Program kontynuuje teraz Szkoła Podstawowa SPSK w Wólce Czepowej. Działania upamiętniające zbrodnię katyńską obejmują od 2010 r. m.in.: organizację gminnych obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej, organizację Biegów Katyńskich (uczestniczą w nich dzieci i młodzież ze szkół z gm. Kłodawa i sąsiednich województw), współpracę ze Stowarzyszeniem „Katyń” z Konina (m.in. współorganizacja Rowerowych Rajdów Katyńskich w 2015 i 2016 r.), z rodzinami Bohaterów, z którymi udało się nawiązać kontakt, organizowanie wystaw z IPN w Poznaniu, udział w konkursach IPN-u, wprowadzanie tematyki katyńskiej i dotyczącej Żołnierzy Wyklętych na lekcjach, organizowanie Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej. W 2014 r. pod Tablicą została wkopana ziemia z Katynia przywieziona i przekazana przez Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska” z Łodzi. W 2016 r. z inicjatywy księdza Prałata J. Dylewskiego przy kościele parafialnym w Kłodawie odsłonięta została tablica upamiętniająca por. Michała Koziorowskiego.
Od 2010 roku tą rocznicę historyczną łączymy też ze sportem. Odbywają się Biegi Katyńskie, w których uczestniczą szkoły z gminy Kłodawa oraz z sąsiednich gmin i województw. W tym roku młodzi sportowcy biegli już po raz dziesiąty.
Tegoroczne obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie, gdzie licznie zgromadzona publiczność obejrzała przedstawienie “Ostatni list” na motywach zapisków znalezionych przy jednym z zamordowanych w Katyniu żołnierzy. Dalsza część uroczystości miała już miejsce w parku w parku szkolnym w Wólce Czepowej. Rozpoczęła się od przypomnienia, co wydarzyło się w Katyniu, Charkowie, Miednoje w 1940 roku. Uczeń odczytał Apel Poległych a ksiądz Prałat Jerzy Dylewski odmówił modlitwę w intencji pomordowanych na Wschodzie. Dyrektor szkoły Anna Prętkiewicz odczytała list od wojewody wielkopolskiego wystosowany z okazji jubileuszu 10-lecia uczestnictwa szkoły w programie. Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Tablicą Pamięci po czym rozpoczęła się część sportowa. Jest ona przygotowywana przez p. Janusza Kawczyńskiego.
W X Biegach Katyńskich wzięło w sumie 230 uczniów z 9 szkół – SP SPSK w Wólce Czepowej, SP nr 2 w Kłodawie, SP nr 1 w Kłodawie, SP w Lubońku, SP w Bierzwiennej Długiej, SP w Korzeczniku, SP SPSK w Pniewie, SP SPSK w Warząchewce Polskiej i SP SPSK w Modzerowie. Po raz pierwszy w biegach wzięli udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kłodawie. Najmłodsza uczestniczka biegów miała 4 lata.
Klasyfikacja medalowa przedstawia się następująco:
I miejsce – SP nr 2 w Kłodawie, II miejsce – SP SPSK w Wólce Czepowej, III miejsce – SP nr 1 w Kłodawie.
Tekst: Ewa Mroczkowska- Rosiak
Zdjęcia: Andżelika Prętkiewicz, Mateusz Rzepka