Spektakl „Ostatni list”

Obchody przypadającego w tym roku jubileuszu 10-lecia uczestnictwa w ogólnopolskim programie „Katyń…ocalić od zapomnienia” rozpoczęliśmy od przedstawienia „Ostatni list”. Jego scenariusz oparty jest na zapiskach znalezionych przy ppor. Marianie Gąsowskim (1910 – 1940), zamordowanym w Katyniu. Był on wychowankiem Państwowej Szkoły Przemysłowej w Krakowie (1928), studentem architektury na Politechnice Warszawskiej i szkoły malarskiej, absolwentem kursu podchorążych w 20 pułku piechoty. Podporucznikiem mianowany ze starszeństwem od 1 stycznia 1936 roku.
Notatnik oprawiony w płótno koloru wiśniowego był kalendarzem kieszonkowym na rok 1939. Właściwy, systematyczny zapis zaczyna się od daty 5 września na marginesie grudniowych kartek kalendarza i jest prowadzony dalej w części przeznaczonej na notatki.
Przedstawienie obejrzeli nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także z sąsiednich szkół oraz zaproszeni goście i mieszkańcy gminy Kłodawa. Zarówno dla widzów, jak i występujących była to lekcja historii zapadająca w pamięć.

Dziękujemy wszystkim uczniom i absolwentom występującym i pracującym przy przedstawieniu – Ismena Małolepsza, Bartosz Górski, Zuzanna Sylwestrzak, Arkadiusz Zwoliński, Daria Olszewska, Ewa Kubiś, Maja Michalak, Amelia Dobosz, Julia Węgielewska, p. Michał Rybiński, Mateusz Rzepka. Przedstawienie przygotowali: Ewa Mroczkowska, Magdalena Romańska i Michał Rybiński.

Tekst: Ewa Mroczkowska- Rosiak
Zdjęcia: Michał Rybiński, Mateusz Rzepka