Festiwal Technologiczny w ramach projektu Szkoła Małego Inżyniera

23 września w naszej szkole odbył się Festiwal Technologiczny w ramach programu Szkoła Małego Inżyniera, którego Laureatami zostaliśmy po emocjonującej walce o głosy w grudniu zeszłego roku. Jego organizacja w pierwotnym zamyśle przewidziana była na 21 marca, jednak w związku z wystąpieniem pandemii a co za tym idzie zamknięciem szkół, działania zostały wstrzymane. Skoro pół roku temu nie udało nam się połączyć Festiwalu z pierwszym dniem wiosny postanowiliśmy jego organizację powiązać z pierwszym dniem jesieni.

Projekt Szkoła Małego Inżyniera zrealizowany został przez Volkswagen Poznań oraz Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera. Głównym celem spotkania była promocja nauk ścisłych. Wobec tego nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w trzech pokazach naukowych, które z ramienia Fundacji poprowadzili studenci: chemii, fizyki oraz elektrotechniki.

Przedziwne substancje w tajemniczy sposób zmieniające kolor, ogromna pasta dla słonia, różnokolorowe płomienie i wiele innych to efekty najpiękniejszych i najciekawszych eksperymentów chemicznych poprowadzonych podczas pierwszej prezentacji.

Podczas kolejnego pokazu, opartego na wykorzystaniu niezwykłych właściwości suchego lodu o temperaturze-80 stopni C uczniowie zostali zapoznani z jego zastosowaniem w różnych sferach naszego życia oraz poszerzyli wiedzę na temat stanów skupienia i sublimacji. Spektakularne kolorowe, dymiące substancje, śniegowe bańki mydlane czy przedziwna mgła zrobiły wrażenie na każdym widzu.

Z kolei dla fanatyków robotyki i automatyki, przygotowano pokaz na którym wystąpili nasi mechaniczni przyjaciele. Uczniowie dowiedzieli się jak powstały roboty i do czego służą, w jaki sposób robotycy budują swoje konstrukcje oraz zostali zapoznani z podstawowymi rodzajami czujników i niesamowitymi możliwościami różnorodnych robotów.

Przypomnijmy, że Festiwal Technologiczny to część nagrody, którą udało się nam wywalczyć. Ponadto szkoła otrzymała zestawy klocków LEGO® MINDSTORMS® EV3 do budowy oraz programowania robotów o wartości 6000 złotych oraz certyfikowane szkolenie z prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków LEGO® MINDSTORM EV3 dla dwóch nauczycieli.

Organizacja pokazów, podyktowana obecną sytuacją, odbyła się bez udziału gości. Jednakże doskonale pamiętamy, jak ogromnym zaangażowaniem w czasie głosowania, wyróżniła się cała społeczność szkolna i lokalna oraz sympatycy i przyjaciele szkoły z całej Polski. To właśnie dzięki tej aktywności oraz entuzjazmowi emocjonujące głosowanie, zakończone 6 grudnia, przyniosło wielkie zwycięstwo – nasza szkoła z liczbą 17 598 głosów znalazła się na 6. miejscu pokonując liczebnych, wielkomiejskich przeciwników.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Dzięki temu wzbogacona została baza dydaktyczna szkoły oraz możliwe jest poszerzanie wiedzy i umiejętności, dzieci jak i nauczycieli, z zakresu robotyki.

Tekst: Andżelika Prętkiewicz
Zdjęcia: Andżelika Prętkiewicz, Michał Rybiński